کاور

نام اثر

Stealing Tomorrow

آرتیست

Great Lake Swimmers

آلبوم

Lost Channels

سال

2010

توضیحات

این متن بدون هیچ نیت خاصی نوشته شده است. مطمئنا مواد روان‌گردان و مخدر، با کارکردهای خاص خود همچون هوو برای یک انسان سالم رفتار خواهند کرد که بنا بر اصل لذت، باعث اختلال در فرآیندهای فیزیولوژیک بدن خواهند شد.

چه‌فرقی است بین جنون و توهم و عقلانیت؟! زمانی جنون و عقلانیت با یکدیگر در رابطه مسالمت‌آمیز زندگی می‌کردند. اما چه شد که بعد از مدتی عقلانیت جنون را شکست داد و مجنونین را به بیمارستان‌ها و زندان‌ها فرستاد. آیا

می‌توان مدعی بود که عقلانیت کنونی، عقلانیتی محض است و هیچ نشانی از جنون و توهم در آن نیست؟!

در ره منزل لیلی که خطرهاست در آن *** شرط اول قدم آن است که مجنون باشی

در دیرباز که هنوز تفکرات متافیزیکی ما رنگ و بوی عقلانی و مدرن نگرفته بود و هنوز می‌شد در جای‌جای زندگی مردم تاثیرات اعتقادات متافیزیکی را به‌صورت عملی دید، جنون و عقلانیت با یکدیگر در رابطه‌ای تقریبا مسالمت‌آمیز زندگی می‌کردند. این جنون نه مذموم بوده و هست و هنوز نیز نابود نشده است ولی اکنون به مانند قبل بنا بر اقتضائات زمانه به روش گذشته قابل بروز نیست.

اما با ظهور دوران جدید و رشد و توسعه قدرت دولت‌ها، بنا به افزایش جمعیت و برای کنترل جامعه، بیمارستان‌ها و سازمان‌های امنیتی وظیفه کنار گذاشتن جنون را بر عهده گرفتند و آن بخش جدانشدنی ذات انسان یا باید به بیمارستان می‌رفت یا سرکوب می‌شد. اما مگر می‌شود این دوسویه عقلانیت و جنون، قدرت و بردگی را در کسی از بین برد. ما مردم جهان بدون ترکیب این پارادوکس متناقض انسانیت خود را گم خواهیم کرد. به‌قول فیلسوف فرانسوی راه زندگی از اتاق‌های روان‌درمانی نمی‌گذرد. این دوگانگی هیچ‌وقت نابود نشده و نخواهد شد، نمونه مرسوم کنونی آن خودشیفتگی است. خودشیفتگی را روان‌رنجوری عصر حاضر می‌دانند و به دوسویه قدرت فردگرایی و اجتماع‌گرایی برمی‌گردد.

این بود که بشر به پل میانه عقل و جنون رسید؛ توهم. توهم نه جنون است و نه عقلانیت. توهم بین این‌هاست. توهم ریشه در طول تاریخ دارد. بدن انسان خود توانایی ایجاد توهم را دارد و محرک‌های بیرونی فراوانی که اکنون وجود دارند، خود عواملی تسریع‌کننده در ایجاد توهم هستند.

*****

ما با روانگردان‌ها و توهم‌زاها چیزی را می‌بینیم که دیگران نمی‌بینند. ما مرز جنون را در عقلانیت می‌بینیم. «این‌جا داره می‌لرزه یا این من هستم که داره می‌لرزه؟!» بند آغازین این ترانه است. دوگانگی عدم تعلق به کدامین دنیا کاملا در این بند مشخص است و تا انتهای ترانه ادامه می‌یابد. عدم درک صحیح از احساسات، واقعیات، رفتار، باورها، محسوسات و ملموسات و در نهایت خود، همان‌چیزی است که توهم است. قبلا گفته شده است که راه رسیدن به آگاهی از توهم می‌گذرد ولی اولین مرحله رسیدن به نور آگاهی، فهمیدن حضور داشتن در ظلمت توهم است.

در مورد سازوکار عمل روان‌گردان‌ها و محرک‌های بیرونی بحث بسیار گسترده است و از دانش شخص بنده خارج. اما در کل فقط برای نحوه عملکرد و نشئه‌آوری این مواد این تصویر را ملاحظه نمایید.

سیستم-ارتباطی-مغز-قبل-بعد-مصرف-وب

اسکن-مغز-قبل-بعد-مصرف-همراه-وب

این ترانه در مورد تجربه استفاده از روان‌گردان‌هایی چون LSD (Lysergic Acid Diethylamide) با ترکیب شیمیایی C15H15N2CON(C2H5)2 است. این ماده روان‌گردان باعث تغییر مزاج و خواب و رفتار و … می‌گردد. ماده‌ای که کاملا اتفاقی کشف شد ولی اکنون به یکی از مشهورترین و خطرناک‌ترین مواد روان‌گردان دنیا تبدیل گشته است. در ادامه بخشی از اثرات این ماده ارائه می‌شود:

عوارض-مصرف-ال-اس-دی-همراه-وب

متن به چیزی اشاره می‌کند که شاید بتوان آن‌را واقعیت اغراق‌شده تفسیر کرد. واقعیتی که در سفری بد که باعث تشدید رفتار روان‌رنجورانه‌ای چون هذیان‌گویی که یکی از شاخصه‌های LSD است، رخ داده است. حالتی که فرد در آن ارتباطش با جهان واقعیت را قطع کرده و حقیقت را فقط آن‌چیزی می‌داند که در این حالت می‌بیند و با کشیدن دیواری آتشین به‌سان آن‌چه ما در نرم‌افزارهای امنیتی می‌بینیم، هر ‌آن‌چه مطابق نظرش نباشد را بدافزار تشخیص داده و سد می‌کند. با پیشرفت این شرایط فرد اندک-اندک به آگاهی نسبی می‌رسید و قصد خروج دارد ولی این دیوار آتشین هنوز قدرتمند است. پایان‌بندی مبهم با بند «دزدیدن فردا (آینده)» شاید نشان از این باشد که فرد نه در واقعیت شاید عقلانی به آن‌چیزی که می‌خواهد رسیده است و نه در توهم روان‌گردان‌ها.

*****

منابع:

انسان‌شناسی و فرهنگ | فوکو، عقلانیت و خواستِ جنون

ترجمان | روان‌رنجوری عصر ما: خودشیفتگی

همراه | علم اعتیاد

 همراه | سایر مواد اعتیادآور و روان‌گردان

متن شعر

Is this place shaking, or is it me?
What can ‘I feel’, mean, without you?
And everything become more true
The more that I believe in you
Stealing tomorrow

I don’t care what you think
Gonna take it away
While I am stealing tomorrow from today
Stealing tomorrow from today
Stealing tomorrow from today
Take it away

And I built this all around me
I refuse to let anyone through
Oh no, not even you
Oh no, no, not even you
Oh no, no, no, not even you
And it’s like someone else is driving
Like this body isn’t mine
Changed myself without even telling you
Or even asking and I need relief

‘Cause I can’t be sober and win you over
I relayed my temperature
You have to get out of here
And you don’t even know half of it

I cannot turn it off
I don’t have a switch for that
And haven’t crash landed yet
Haven’t crash landed yet

Stealing tomorrow from today

لینک های دانلود
فقط اعضای سایت قادر به دیدن لینک های دانلود هستند.
ورود به سایت
ثبت نام در سایت
تگ ها
درباره این نویسنده
نظر بدهید